מידע למטפלים

"אינך יכול למנוע מציפורי הצער לרחף מעל ראשך, אך יכול אתה למנוע מהן לקנן בשערותייך"

- פתגם סיני עתיק

הדרכה בטיפול מבוסס מיינדפולנס

מזה כ-15 שנה, אני עוסקת בפסיכותרפיה מבוססת-מיינדפולנס, ובשנים האחרונות נהנית מהעברת הידע והעשרתו באמצעות מפגשי הדרכה. הדרכה זו ניזונה מהכשרתי הקלינית באוריינטציה דינמית, מלמידה של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, משנים של לימודי פסיכולוגיה בודהיסטית, ומהשילוב רב ההשראה של מיינדפולנס במרחב הטיפולי. מאז הוכשרתי כמנחת MBCT בטורונטו, זכיתי להנחות מאות מטופלים בקבוצות MBCT, ולטפל באופן יחידני במטופלים רבים על בסיס הפרוטוקול ומעבר לו. ניסיון השנים, והרחבת אוכלוסיות היעד של התכנית, איפשרו לי להעמיק במרחב הטיפולי הייחודי שמציע לנו השילוב של מיינדפולנס בפסיכותראפיה. אני נהנית מאד ללוות ולהדריך מטפלים בתחום הנפש ובתחומים פרא-רפואיים שונים (פיזיותרפיסטים, קלינאיות תקשורת, תזונאיות קליניות, מרפאות בעיסוק, מטפלות בהבעה, יועצות חינוכיות וכיו”ב), בהדרכה אישית ובקבוצות הדרכה קטנות, המתארגנות באופן עצמאי.


השתלמויות לצוותים בנושא מיינדפולנס במרחב הטיפולי

בעשור האחרון העברתי עשרות השתלמויות לצוותי טיפול, בעיקר מתחום בריאות הנפש, ואחרים מתחומי טיפוליים נוספים; צוות רב-מקצועי במרכזי בריאות הנפש (כגון שלוותה ומרפאת רמת חן), צוות פסיכולוגים ועובדים סוציאליים בבתי חולים כלליים (בהם מאיר ובילינסון), מטפלים עצמאיים בקופות החולים הגדולות באזורים שונים בארץ (בהם כללית ומכבי, במרכז, בירושלים ובצפון), ובמרפאות עצמאיות אזוריות (ובהן התחנה בגבעת חיים, התחנה בנתניה), שפ”חים ועוד. אני רואה בהשתלמויות הללו זכות גדולה, הזדמנות להנגיש את מרחב המיינדפולנס, והפוטנציאל המרפא הטמון בו, למטפלים רבים, העשויים למצוא בו תועלת עבור עצמם, ועבור מטופליהם.

תכניות לימוד והכשרה

לאורך השנים העברתי קורסים סמסטריאליים ושנתיים למטפלים המעוניינים להעמיק את הידע שלהם בטיפול מבוסס מיינדפולנס, ולהכיר את הפרוטוקול המובנה של תוכנית ה-MBCT. קורסים אלה הועברו במסגרות שונות.
בימים אלה מתגבשת לראשונה בארץ תכנית להכשרת מנחי MBCT, העתידה להיפתח בשנה”ל 2020-2021 במסגרת מכון מודע במרכז הבינתחומי בהרצליה. תוכנית זו נבנתה בהתאם לקוים המנחים של מובילי ה-MBCT בעולם, ותאפשר למטפלים בעלי נסיון בתחום בריאות הנפש ללמוד באופן מעמיק את מבנה הטיפול הקוגניטיבי מבוסס המיינדפולנס, ולפתח את המיומנויות הנדרשות על מנת להנחות מטופלים בהתאם לתוכנית.

לפרטים.